کیش،مات

دومین اثر داستانی ساناز سیداصفهانی منتشر می‌شود

28 شهریور 1390 ساعت 15:41

رمان«کیش، مات»،‌ نوشته ساناز سیداصفهانی به زودی منتشر می‌شود. به گفته نویسنده اپیزودهای این رمان که محور اصلی آن موضوعی روانشناسانه است، به صورت یک در میان زندگی واقعی و مجازی را روایت می‌کنند.-
 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، «کیش مات»، ‌دومین اثر داستانی سیداصفهانی است. 

وی شیوه نگارش و زبان این کتاب را تا حدودی متفاوت با نخستین اثر داستانی خود (خیال بازی) دانست و درباره آن توضیح داد: در «خیال بازی» زبان فاخر را انتخاب کردم، ولی بعد به گونه‌ای مرعوب این زبان شدم و احساس کردم که این زبان هر قدر هم که شیرین باشد، ممکن است خواننده را پس بزند، ‌البته برخی این زبان را دوست داشتند و بعضی آن را تقلیدی می‌دانستند. 

سیداصفهانی افزود: نتیجه این شد که در کار جدیدم خواستم این زبان را بشکنم و فکر می‌کنم این نثر جدید می‌تواند مخاطب را جذب کند. 

این مولف درباره نحوه گزینش موضوع این کتاب گفت: در یک مجموعه از تحقیقات برای یک فیلمنامه به یک بیماری با نام «اختلال هذیانی» برخوردم که یکی از زیر شاخه‌های بیماری «هیستیری» است. هم کودکان و هم بزرگسالان و افراد مسن در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند و پزشکان در تشخیص فیزیکی و درمان این بیماری ناتوانند. بیمار مبتلا به این بیماری نمی‌تواند برخیزد و حتی قوه بینایی‌اش را گاهی از دست می‌دهد. می‌توانم بگویم بیماری وسواس، نوع خفیفی از این بیماری است. از چیزهایی که درباره این بیماری آموخته‌ام در رمانم بهره برده‌ام.

وی درباره ویژگی‌های محتوایی و تکنیکی رمان جدیدش گفت: در فواصل بین اپیزودهای این داستان، با یک کابوس مواجهیم و بعد از آن نتیجه‌گیری رمان آشکار می‌شود. 

سیداصفهانی افزود: شخصیت اصلی این داستان دختری با نام «تمنا» از یک خانواده مرفه است که با دختر دیگری با نام «رکسانا» دوست است و در نهایت می‌بینیم که هر دو آنان بدون آنکه خودشان مطلع باشند، به بیماری اختلال هذیانی دچار هستند. 

وی ادامه داد: دو دختر قهرمان این کتاب به دلیل ذهنیت‌ها و مسایلی که دلیل آن‌ها مناسبات غلط اجتماعی است،‌ هر کدام به گونه‌ای به زندگی یکدیگر ضربه می‌زنند. 

به گفته سیداصفهانی، این کتاب که مراحل اداری انتشار را سپری کرده است، به زودی از سوی نشر افراز منتشر خواهد شد. 

«خیال بازی»، نام مجموعه داستانی از سیداصفهانی است که سال 88 از سوی انتشارات هیلا و ققنوس راهی بازار کتاب شد.
/ 0 نظر / 38 بازدید